وبلاگ

UI یا رابط کاربری چیست؟

ui-چیست

در حال حاضر برای خواندن مطلبی راجع به UI تحت عنوان «UI چیست؟»، وارد این صفحه شده‌اید. درست است؟ قبل از خواندن محتوایی که در این صفحه قرار دارد، رنگ‌بندی، ساختار صفحه، قالب، عکس‌هایی که ابتدای صفحه قرار دارند به چشمتان می‌آید. اگر متن بسیار کوچک و با رنگ قرمز نوشته شده باشد یا تصاویر آنقدر زیاد باشند که سرگیجه بگیرید، آیا باز هم این متن را می‌خوانید؟ اگر عکس و رنگ‌ها ارتباطی با هم نداشته باشند، آیا به خواندن ادامه می‌دهید؟ یکی از دلایلی که شروع به خواندن متن می‌کند و آن را ادامه می‌دهید (فارغ از محتوای آن)، رابط کاربری یا UI آن است. به نظم و هماهنگی بین اجزاء رابط کاربری یا User Interface گفته می‌شود.

User Interface یا رابط کاربری، ارتباط میان کاربر و محصول است. نظم، رنگ‌بندی، فواصل و … بخشی از رابط کاربری هستند. ظاهر محصولی که از آن استفاده می‌کنید چقدر برای شما مهم است؟ تصور کنید دو سایت با محتوای یکسان وجود دارند؛ یکی از آن‌ها با فونت خوانا، بخش‌بندی شده، دارای نظم و ترتیب و دیگری بدون هیچ توجهی به ظاهر، همان مطلب را ارائه می‌دهد. ملاک شما برای انتخاب بین آن دو چیست؟ احتمالا شما سایتی را انتخاب می‌کنید که جلوه بهتری دارد. پس رابط کاربری اهمیت زیادی در انتخاب هر شخص دارد که همین باعث شده این حرفه جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.
UI و یا رابط کاربری جذاب چیزی است که سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال آن هستند تا در عصری که تعداد زیادی کالا و خدمات یکسان وجود دارد، مشتری را جذب خود کنند. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، تصویر و محیط شکیل در انتخاب افراد اثر بسیاری دارد. شرکت‌ها و سازمان‌ها در تلاش‌اند با طراحی رابط کاربری مناسب کاربر بیشتری جذب کنند.

تاریخچه UI

در سال‌های گذشته و در اوایل به‌وجود آمدن کامپیوتر‌ها، برای استفاده و کار با آن‌ها مجبور بودید در محیطی سیاه و خالی با زبان برنامه نویسی دستور خود را تایپ کنید. این موصوع تا سال 1980 ادامه یافت تا شرکت زیراکس (Xerox) با ارائه محیطی گرافیکی و قرار دادن آیکون و دکمه‌هایی برای دستورات، انقلابی در دنیای کامپیوترها ایجاد کرد. بعد‌ها اپل در سال 1994 کامپیوتر‌های خود را معرفی کرد که از کلیک و موس به عنوان رابط کاربری جدید استفاده می‌کردند. همین پیشرفت و ساخت فضایی که مردم در آن تعامل داشته باشند، باعث شد که فروش کامپیوتر‌ها افزایش پیدا کند. شرکت‌های دیگر با دیدن این موضوع، شروع به طراحی رابط کاربری منحصر به فرد کردند و همین شروعی برای رشد UI و افزایش اهمیت آن در دنیای امروز شد.

طراحی UI در دنیای امروز

در چند سال گذشته با افزایش تعداد زیاد سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، قدرت انتخاب برای مردم بالا رفته و الزامی برای استفاده از محصول به خصوصی ندارند. عوامل بسیار زیادی برای بالا بردن جایگاه محصول وجود دارد. UI و UX در حال حاضر بخش‌هایی هستند که بسیار مورد توجه قرار دارند؛ چرا که تأثیر زیادی در انتخاب کاربر خواهند داشت. درخواست برای طراح UX و طراح UI همه روزه در حال افزایش است و همه به دنبال کارشناسی کاربلد هستند تا سهم بیشتری از بازار را برای خود کنند. اما طراح UI کیست و وظایف او چیست؟

طراح UI کیست؟

همان طور که در ابتدا توضیح دادیم، طراح UI شخصی است که رابط کاربری را طراحی می‌کند. طراح UI امروزه به یکی از اصلی‌ترین اجزاء هر سازمان تبدیل شده است. آن‌ها با سلیقه و آموزه‌های خود رنگ‌ها، فاصله‌ها و … را تنظیم و هماهنگ می‌کنند تا ظاهری زیبا ارائه دهند. رابط کابری بسیار برای شخصی که از آن استفاده می‌کند مهم است. با داشتن تصویری زیبا، تمایل کاربر برای استفاده از محصول بالا می‌رود و می‌تواند ارتباط بیشتری برقرار کند.

طراح UI چه وظایفی دارد؟

قبل از اینکه طراح UI شروع به کار کند، طراح UX نقشه راه را مشخص می‌کند. او در ابتدا ساختار و چیدمان اولیه محصول را طراحی می‌کند، محل قرارگیری دکمه‌ها، آیکون‌ها و … را مشخص و رابطه بین آن‌ها را تعیین می‌کند. با تشکیل اسکلت پروژه و ساخت بنا، طراح UI شروع به کار می‌کند. طراحی گرافیک برنامه که قرار است کاربر با آن کار کند باید چشم نواز و شکیل باشد. در نظر گرفتن این که هر اِلمانی باید چگونه باشد و رعایت ساختار، محیطی را ایجاد می‌کند که کاربر در آن احساس خوبی داشته باشد.

2 مهارت‌ نرم مهم برای طراح UI

داشتن سلیقه و خلاقیت برای طراح UI لازم است اما همه چیز نیست. تمامی مهارت‌های لازم برای یک طراح UI، کاملا اکتسابی است و برای داشتن آن‌ها نیاز نیست استعداد خاصی داشته باشید. یکی از ویژگی‌هایی که طراح UI باید دارا باشد، چشمی تیزبین است که با تمرین و تکرار به دست می‌آید. در هر کاری مهارت‌هایی وجود دارد که به اندازه تسلط بر ابزار و روش‌های فنی مهم هستند که به آن‌ها مهارت نرم گفته می‌شود.

 

  1. قدرت گفت و گو
    کلید اصلی در UI و UX ارتباطات است. طراحان باید بتوانند با یکدیگر مشارکت داشته باشند و برای داشتن عملکردی موثر، مدام در ارتباط باشند. علاوه بر تیم‌های فنی، طراحان با مدیران و مشتریان خود در ارتباط هستند چرا که بخش بزرگی از نقش طراحی UI بر اساس نظرات مردم و درخواست سهامداران است.
  2. کار تیمی
    در هر سطحی همکاری و کار کردن در گروه یکی از ضروریات است که شامل گوش کردن، نقد و بررسی و … است. از آن جایی که هدف همه در سازمان یکسان است، کار گروهی آن هدف را به نتیجه می‌رساند. عیب‌یابی و رفع مشکلات در جلسات تشکیل شده باعث رشد و پیشرفت هر چه سریع‌تر خواهد شد. ایجاد رابط کاربری که همه با آن راحت باشند نیازمند دانستن نظرات مختلف است و ذهن یک فرد توانایی تحلیل رابط کاربری جامعی برای همه را ندارد.

ابزار‎‌های مورد نیاز برای طراحی UI

در بخش‌های قبلی در خصوص طراحی UI و خلاصه‌ای از کار آن صحبت کردیم. در اصل، وظیفه طراح UI این است که به رویا و دید طراح UX زندگی ببخشد. طراحان UI با تسلط بر علم رنگ‌شناسی، دانستن کانتراست‌ها، تایپوگرافی و الگو‌های طراحی، محیطی بی روح را به فضای جذابی برای همگان تبدیل می‌کنند.
از هر طراح UI انتظار می‌رود که حداقل به یک ابزار حرفه‌ای تسلط داشته باشد. در حال حاضر ابزار‌های زیادی وجود دارند که هر کدام به نوبه خود کارآمد هستند. در ادامه قصد داریم چند ابزار معروف و حرفه‌ای را که طراحان از آن‌ها استقبال کردند را معرفی کنیم.

ابزار طراحی Figma

یکی از ابزار‌های معروف و بسیار پرطرفدار طراحی UI، ابزار فیگما / Figma است. این برنامه تحت وب، در چند سال اخیر به دلیل قابلیت خاص خود در دل طراحان جا باز کرده. فیگما داخل هر سیستم عاملی که مرورگر داشته باشد قابل اجرا است. از آنجایی که فیگما مبتنی بر وب است، افراد تیم می‌توانند به طور هم زمان بر روی پروژه همکاری کنند.

ابزار طراحی Adobe XD

شرکت Adobe در ساخت برنامه‌های حرفه‌ای در جهان شهرت دارد. کار با نرم‌افزار Adobe XD در کنار داشتن قدرت بسیار بالا، بسیار ساده است. این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد که قبل از دریافت نسخه نهایی، نسخه‌ اولیه‌ای (Prototype) تهیه کنید و آن را آزمایش کنید. از دیگر قابلیت‌های این برنامه سازگار بودن با برنامه‌های دیگر این شرکت مانند فوتوشاپ است.

ابزار طراحی Sketch

اسکچ / Sketch از محبوب‌ترین نرم‌افزار‌های طراحی بر روی سیستم Mac است. برنامه‌ اسکچ سبک و ساده است و دارای بخش‌های بسیار قدرتمندی است. متاسفانه کاربران ویندوز و لینوکس به این نرم‌افزار دسترسی ندارند و این برنامه انحصاری سیستم‌های مک است.

آموزش حرفه ای UI
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up