وبلاگ

تفاوت‌ها و شباهت‌های UX و UI چیست؟

تفاوت ها و شباهت های UI و UX

User Experience Design یا UXD به معنای طراحی تجربه کاربری و User Interface Design یا UID به معنای طراحی رابط کاربری است. UI و UX با وجود تفاوت‌های بسیاری که دارند، به صورت مکمل فعالیت می‌کنند و در راستای فراهم کردن یک محیط کارآمد و مناسب برای کاربر فعالیت می‌کنند. هر یک قسمتی از محیط را فراهم می‌کنند و اگر یکی از آن‌ها نباشد، آن محیط قابل استفاده نخواهد بود.

برای فهم بهتر این دو موضوع یک مثال را بررسی می‌کنیم. تصور کنید می‌خواهیم یک نقاشی از طبیعت بکشیم. اگر UX نباشد مانند این است که رنگ را بدون هیچ برنامه‌ای بر روی بوم بریزیم به امید این که شکل خوبی به وجود بیاید. حال اگر روی بوم جای آسمان، درخت و دیگر اجزا را مشخص کنیم اما آن‌ها را نکشیم و رنگی به آن ندهیم گویا به UI آن توجهی نکردیم.

تفاوت UI و UX
تفاوت UI و UX

در طراحی UX با تمام عامل‌هایی که باعث رضایت کاربر می‌شود سر و کار داریم. هدف اصلی در طراحی تجربه کاربری یا طراحی UX، افزایش سطح رفاه کاربر در زمان استفاده از محصول و طراحی یک محصول ساده و در عین حال کاربردی است. در طرف مقابل، طراحان UI بیشتر بر روی جلوه بصری محیط تمرکز دارند. آنان باید به ساده‌ترین حالت ممکن و مبتنی بر زیبایی شناسی، محیطی قابل فهم را تصویر کنند. همچنین باید تصمیماتی بگیرند که رابط کاربری محصول، علاوه بر واضح بودن قابلیت‌ها، حس خوبی در ذهن کاربر ایجاد کند.

کدام یک برای من مناسب‌تر است؟

اگر قدرت تحلیل بالایی دارید و به دنبال راه حل برای مشکلات هستید، طراحی UX برای شما مناسب خواهد بود. بررسی نوع تفکر مردم، درک افراد و شناخت رفتار مردم از جمله کار‌هایی است که در طراحی UX مهم است. اگر علاقه به گرافیک و طراحی جلوه‌های بصری (Visual) دارید، UI جایگاه مناسب‌تری است. UI برعکس UX نیاز به داشتن ذهنی مشکل‌گشا ندارد و بیشتر به ذهنی خوش‌فکر و با سلیقه نیاز دارد تا رابط کاربری جذابی ایجاد کند. افراد موفق زیادی هم هستند که هر دو حرفه را فرا گرفتند و می‌توانند رابط کاربری جذاب و تجربه کاربری بی‌نظیری طراحی کنند.

ارتباط UI و UX

شرکت‌هایی وجود دارند که به دنبال فردی هستند که بر UI/UX مسلط باشد. علت این موضوع ارتباط UI و UX است. این دو حوزه مکمل یکدیگر هستند و برای کامل شدن به یکدیگر نیاز دارند. فردی که مسلط به هر دو حرفه است، می‌تواند صفر تا صد هر چیزی را ببیند و بداند که هر قابلیتی باید چطور و چگونه ارائه شود. تجربه کاربر مرتبط است با رابط کاربری که با آن کار می‌کند؛ چرا که اگر محیطی نامناسب طراحی شود، برای کاربر خوشایند نبوده و تجربه بدی برای او ایجاد می‌کند. طراحان UX همیشه با طراحان UI در ارتباط‌اند. دلیل اصلی این همکاری، بازخوردی است که این دو گروه به یکدیگر می‌دهند. حال اگر شخصی مسلط به UI و UX در این گروه‌ها باشد می‌تواند درک بهتری از مراحل کار و چگونگی هر چه داشته باشد.

طراح UI/UX با طراح محصول متفاوت است!

هدف اصلی طراحان UI/UX ساخت محیطی مناسب برای کاربر است. آیا این محصول برای استفاده راحت است؟ چگونه می‌توان تجربه کاربر را بهبود ببخشید؟ چگونه ناسازگاری محصول را به حداقل برسانیم؟ این‌ها سوالاتی هستند که طراحان UI/UX باید به آن‌ها پاسخ دهند. پس طراح محصول کیست و چه تفاوتی با طراحان UI/UX دارد؟
طراح محصول (Product Designer) بر خلاف طراحان UI و UX به موثر بودن و اقتصادی بودن محصول فکر می‌کند. او با درنظر گرفتن بودجه و مدیریت مالی، محصول را به هدف مجموعه و بیشترین سود می‌رساند. معمولا طراح محصول با طراح UX اشتباه گرفته می‌شود چرا که هر دو آن‌ها به دنبال بهبود کیفیت برای کاربران خود هستند. طراح UX به این فکر می‌کند که محصول چگونه باشد که بهترین تجربه کاربری را دارا باشد، اما یک طراح محصول با درنظر گرفتن هدف سازمان و بودجه، محصولی را طراحی می‌کند که نیاز مشتری را رفع کند. معمولا یک طراح محصول باید دانش طراح UX و طراح UI را داشته باشد. طراح محصول شخصی است که مشکلات را بررسی می‌کند و تمامی جواب‌های ممکن را استخراج می‌کند و در آخر بهترین راه حل را ارائه می‌کند.

جمع‌‌‎بندی

در نهایت می‌توان گفت طراحی UX طراحی UI، بدون یکدیگر ناکامل هستند و برای این که بتوانند عملکرد صحیح خود را داشته باشند، نیاز است تا در کنار یکدیگر فعالت کنند. همچنین فردی که هم طراحی UX و هم طراحی UI را بداند، می‌تواند با یادگیری چند مهارت دیگر، به عنوان یک طراح محصول / Product Designer وارد بازار کار شود.

در نهایت همه این موارد به یک سو حرکت می‌کند: خلق یک تجربه به یادماندنی در یک محیط ساده، کارآمد و زیبا برای کاربر. این تجربه می‌تواند آینده محصول ما را طوری رقم بزند که از تمامی رقبا چند پله جلوتر باشد.

دوره آموزشی UI/UX باشگاه مهارت و اشتغال امیرکبیر

اگر دوست داری یک طراح UI/UX حرفه‌ای باشی!

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up