وبلاگ

از مهارت تا اشتغال در صنعت امروز

مهارت و اشتغال

مهارت‌های نرم یا Soft skills، نام اصطلاحی فراگیر است که امروزه اهمیت آن بیش از پیش دیده می‌شود. به طور خلاصه، مهارت های نرم، آن دسته از مهارت‌های غیر فنی هستند که در نحوه تعاملات شما با دیگران، ارتباطات تجاری، چگونگی حل مسائل، زندگی شخصی  و مواردی اینچنینی، موئر عمل می‌کنند. این مهارت‌ها جزء بنیادی‌ترین پایه‌ای‌ترین  مهارت ها به شمار می‌روند که به رشد و توسعه فردی و ارتقاء شخصیت شما کمک می‌‌کنند و صد البته که در رشد و توسعه کسب و کار ها و مشاغل مختلف نیز تاثیر گذار هستند. این موارد جزء موضوعات اساسی هستند که بیشتر از هر زمان دیگری، به یادگیری آن نیاز داریم.

کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس، انطباق پذیر نبودن با شرایط مختلف، مدیریت غلط زمان و عدم برقراری ارتباطات موثر با دیگران تنها بخشی از مشکلاتی است که به علت عدم توجه به این مهارت ها به وجود می‌آیند.

 فرقی نمی‌کند که شما مدیر یک کسب و کار باشید یا یک بانوی خانه‌دار و حتی یک دانش آموز! افراد در سطوح مختلف و جایگاه‌های اجتماعی متفاوت به آموزش مهارت‌های نرم و به کارگیری آن احتیاج دارند.

در ادامه این مقاله مهم و مفید با باشگاه مهارت و اشتغال دانشگاه صنعتی امیرکبیر همراه باشید تا به طور دقیق‌تر با هم بررسی کنیم مهارت نرم چیست و کاربرد آن در زندگی به چه صورت است.

softskill

مهارت سخت چیست؟

قبل از پاسخ به پرسش مهارت نرم چیست، بهتر است به این بپردازیم که مهارت‌های سخت چه نوع مهارت‌هایی هستند. منظور از مهارت‌های سخت یا Hard Skills، در واقع همان تخصص، دانش فنی و مهارتی است که شما برای انجام کار‌های مختلف به آن نیاز دارید. به طور مثال؛ اگر برنامه نویس فرانت‌اند باشید، تسلط‌تان به کدنویسی HTML و CSS یک نوع مهارت سخت محسوب می‌شود، یا اگر شما مدرس زبان انگلیسی باشید، مهم‌ترین مهارت و دانشی که به آن نیاز دارید، تسلط کامل بر زبان انگلیسی است که نوعی مهارت سخت به حساب می‌آید.

مهارت‌های سخت به عنوان یک عامل مهم و لازم برای استخدام افراد در سازمان‌ها و شرکت‌ها به شمار می‌روند. شما می‌توانید این مهارت‌ها را از طریق مدرسه و دانشگاه، شرکت در کلاس‌های آموزشی یا به صورت خودآموز بدست آورید.

مهارت‌ نرم چیست؟

مهارت‌های نرم یا Soft Skills ، مهارت‌هایی هستند که با درونیات و خلق و خوی شما سر و کار دارند. این مهارت‌ها که تحت عنوان “مهارت‌های درون فردی” یا “مهارت‌های انسانی” نیز شناخته می‌شوند، در نحوه‌ی تعامل شخص با خود و سایر افراد مرتبط هستند و در انجام کار‌های مختلف تاثیر گذار هستند. برخلاف مهارت‌های سخت که آموختنی‌اند، مهارت‌های نرم مانند ادراک و احساسات، ویژگی‌های درونی افراد هستند و یادگیری آن‌ها اگر چه آسان به نظر می‌رسد، اما به‌ مراتب از مهارت‌های سخت، دشوارتر است.

این مهارت‌ها قابل اندازه‌گیری نیستند و شما نمی‌توانید مانند مهارت‌های سخت برای آن‌ها شاخص کمی تعیین کنید. در نتیجه برای ارزیابی افراد، نیاز دارید آن‌ها را از جنبه‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی مورد بررسی قرار دهید.

مهارت‌های نرم مهم‌تر هستند یا مهارت‌های سخت؟

بدون شک شما برای انجام هر کاری به یادگیری دانش آن کار (مهارت سخت) نیاز دارید اما به یاد داشته باشید که در مسیر پیشرفت شغلی و مهارتی، روزی خواهد رسید که تخصص و مهارت‌های فنی شما با دیگر افراد چندان تفاوتی نداشته و همه‌ی افراد به سطح بالایی در مهارت آموزی دست پیدا خواهند کرد. در این صورت چیزی که باعث پیشرفت شما می‌شود همدلی، قدرت انطباق پذیری، برقراری ارتباط با دیگران، انعطاف پذیری، قدرت ایجاد تغییر، توانایی تاثیر گذاری بر دیگران و امثالهم خواهد بود. مهارت‌های نرم باعث می‌شوند که نیرو‌های انسانی مانند ربات به نظر نرسند و از ظرفیت‌های وجودی و ابعاد مختلف انسانی خود نهایت استفاده را ببرند.

افرادی که این مهارت‌ها را به خوبی در خود تقویت کرده‌اند، در حرفه‎ای که در آن مشغول به فعالیت هستند نیز موفق‌ترند؛ چراکه می‌دانند چگونه باید از مهارت‌های فنی خود استفاده کنند تا بیشترین بازدهی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. حتی اگر بخواهیم کمی عمیق‌تر بررسی کنیم، این افراد می‌دانند که چه شغلی مناسب آن‌ها بوده و با ویژگی‌های شخصیتی‌شان تطابق دارد؛ بنابراین به سراغ حرفه‌ای می‌روند که از انجام آن لذت می‌برند. بدیهی است فردی که از کار خود لذت می‌برد، می‌تواند خلاقیت بیشتری به خرج دهد و نه تنها به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کند، بلکه برای آن سازمان یا شرکت نیز خلق ارزش نماید.

چرا مهارت‌های نرم مهم هستند؟

اهمیت مهارت‌های نرم در ابعاد مختلف زندگی کاملا مشهود و ملموس است، به این دلیل که این مهارت‌ها یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرند. نحوه‌ی ارتباط شخص با خود، دنیا و اطرافیان، احساسات، باورها و عقاید انسان، دیدگاه افراد مختلف نسبت به زندگی و غیره، همگی جزء مواردی هستند که بر بخش‌های مختلف زندگی (زندگی کاری و حرفه‌ای، زندگی شخصی و عاطفی) و علاقه‌مندی‌ها تاثیر می‌گذارند.

اهمیت مهارت‌های نرم برای مدیران کسب و کار

آموزش مهارت‌های نرم برای مدیران کسب و کار از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است. اولین و مهم ترین جنبه، نحوه‌ی برقراری ارتباط مدیر با اعضای تیم و کارمندان است. مدیرانی که به خوبی با این موارد آشنا هستند، می‌دانند که چگونه اعضای تیم خود را مدیریت (Manage) کرده و با تیپ‌های مختلف شخصیتی کنار بیایند. این موضوع به مدیران کمک می‌کند که به بهترین شکل با کارمندان خود تعامل داشته باشند و مشکلات و چالش‌های احتمالی تیم را با هزینه‌ی کمتری رفع و حتی از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری نمایند.

به یاد داشته باشید که ارتباطات موثر با کارمندان می‌تواند برای ارتقاء رضایت کارمندان و افزایش بهره‌وری کسب و کار سودمند باشد.

مورد بعدی نحوه ارتباط با مشتری است. همانطور که می‌دانید روابط عمومی نقش کلیدی را در بازگشت سرمایه و ارتباط با مشتری و بازاریابی ایفا می‌کند. بنابراین توانمند شدن مدیران کسب و کار‌ها در حوزه‌ی مهارت‌های نرم، به آن‌ها کمک می‌کند تا با مشتریان خود به شیوه موثر‌تری ارتباط برقرار نموده و نیاز مخاطبان را به خوبی تشخیص دهند. علاوه بر این، شما می‌توانید یک چارچوب یا ساختار سازمانی برای روابط عمومی خود بچینید که در آن افراد بتوانند به بهترین شکل با مشتریان ارتباط برقرار کرده و خروجی موثر‌تری نسبت به سنوات گذشته برای سازمان داشته باشند.

ناگفته نماند که مهارت‌های نرم در شبکه‌سازی و توسعه‌ی ارتباطات تجاری شما نیز بسیار حائز اهمیت است و شما به عنوان یک مدیر کسب‌و‌کار بایستی از دایره ارتباطات قوی برخوردار باشید.

 

آموزش مهارت نرم
soft skill

اهمیت مهارت‌های نرم برای دانش آموزان

آموزش مهارت‌های نرم برای دانش آموزان از این جهت بسیار مهم است که دانش آموزان به تازگی در حال یافتن هویت اجتماعی و شغلی خود و شکل دادن به آن هستند و می‌خواهند مسیر زندگی و  چشم انداز آینده خود را به شکل درستی ترسیم نمایند. یادگیری این موارد و نهادینه ساختن این مهارت‌ها در وجود دانش آموزان، می‌‌تواند در مسیر زندگی و فعالیت‌های شغلی آن‌ها تاثیر شگرفی بگذارد؛ زیرا مهارت‌های نرم سرآغاز و پایه یاد‌گیری کلیه مهارت‌های زندگی هستند. بنابراین آموزش مهارت‌های نرم می‌تواند به خودشناسی، دیگر شناسی و برقراری ارتباطات موثر با دیگر دانش آموزان کمک کرده و از اشتباهاتی که ممکن است آن‌ها انجام دهند، تا حد زیادی جلوگیری نماید. با اینکه این مهارت‌ها جزء ضروری‌ترین مهارت‌های لازم برای زندگی به شمار می‌روند، اما در نظام آموزشی آن طور که شاید و باید است مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

مهارت‌های نرم و اشتغال

طبق مطالعات و بررسی‌های انجام شده، تقریبا بخش زیادی از استخدامی‌های جدید طی ۱۸ ماه از بین می‌روند و شکست می‌خورند. جالب است بدانید تنها ۱۱ درصد از این شکست‌ها به دلیل عدم وجود مهارت‌های سخت هستند! و مابقی ناشی از عدم وجود مهارت‌های نرم!!! بیایید این آمار را دقیق تر بررسی کنیم:

۲۶ درصد از استخدامی‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند فیدبک و بازخوردی را بپذیرند، با شکست مواجه می‌شوند.

۲۳ درصد از استخدامی‌ها به دلیل اینکه قادر به درک و مدیریت احساسات نیستند، با شکست مواجه می‌شوند.

۱۷ درصد از استخدامی‌ها به دلیل اینکه انگیزه کافی برای رشد و پیشرفت را ندارند، با شکست مواجه می‌شوند.

۱۵ درصد از استخدامی ها به دلیل اینکه خلق و خو و رفتار مناسب در کار ندارند، با شکست مواجه می‌شوند.

و فقط ۱۱ درصد از استخدامی‌ها به دلیل اینکه مهارت‌های فنی لازم را ندارند، از کار بی کار می‌شوند.

کارفرمایان در پی چه هستند؟

در گذشته استخدام افراد بر مبنای تخصص آن‌ها صورت می‌گرفت؛ اما شرکت‌ها و سازمان‌های امروزی، معیار‌های متفاوتی برای استخدام افراد در نظر گرفته‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن دانش فنی و تخصص به تنهایی کافی نبوده و برای حفظ سازمان و شرکت به مهارت‌هایی همچون کار تیمی، مدیریت زمان، فن مذاکره، مهارت حل مسئله و غیره، نیاز است. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، 10 مهارت نرمی که کارفرمایان بیشتر به دنبال آن هستند، به شرح زیر است:

  • مهارت های ارتباطی
  • مهارت های سازماندهی
  • کار گروهی
  • دقت
  • وقت شناسی
  • تفکر انتقادی
  • خلاقیت
  • انطباق پذیری
  • مهارت‌های بین فردی
  • داشتن شخصیت دوستانه

مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت دو بال مهم برای رشد و توسعه فردی و ارتقاء کسب و کار‌ها به حساب می‌آیند و شما برای اوج گرفتن در مسیر موفقیت، به هر دو بال نیاز دارید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up